Prefects & Student Leaders

PREFECTS 2019

Year 7:  Annabelle Hickson and Bardie Thompson

Year 8:  Isabella Gale, Alexandra Hill, Lillian Ives

Year 9:  Adelaide Darvall, Georgina Ridge, Sophie Robertson

Year 10: Phoebe O’Connell, Amelia Hickson, Sophie Sheehan

Year 11: Lucy Hayes and Alexandra Maciver

Year 12 & Vice Head Girl: Holly Webster         

Year 12 & Head Girl: Georgie Tooth

STUDENT LEADERS 2019

Term 4, 2018 to end of Term 3, 2019 – Inducted Thursday 27 September 2018
 

Katerina Aleksov 

Head of Environment, School Photographer 

Isabella Allen 

Chair of Forum, Vice Captain of Water Polo 

Arabella Andreas 

Head of Event Management 

Sophie Arnott 

Head of Tours for Visitors, Vice Head of Event Management 

Claudia Barber 

Head of Kennedy House, Vice Captain of Water Polo 

Elvira Berzins 

Head of Glenn Music Centre, Head of Library and Careers 

Teya Blunck 

Vice Captain of Basketball, Vice Captain of Snowsports 

Adele Bouniol-Laffont 

Head of Bryant McCarthy House, Head of Tours for Visitors, Head of French Club 

Alice Bowman 

Head of Environment, Vice Head of Community Service 

Noni Brittain 

Head of Day Boarders, Vice Captain of Basketball 

Mia Coupland 

Head of Hartfield House, Head of Holt Café 

Kate Crawford 

Head of Art Studios, Head of Hartfield House 

Attica Darling 

Head of Hartfield House, Vice Head of Drama 

Adelaide Darvall 

Head of Drama, Head of Senior Choir Seconds 

Harriet Darvall 

Vice Chair of Forum, Head of Hartfield House 

Kora Fripp 

Head of Dining Room Presentations, Head of Lighting - Clubbe Hall 

Isabella Gale 

Captain of Football, Head of Sturt Studios 

Savanah Gillies 

Captain of Tennis, Head of New Students 

Rebecca Glanville 

Head of Art Studios, Head of Kennedy House 

Emily Gubbins 

Captain of Snowsports, Vice Captain of Equestrian 

Georgina Guilfoyle 

Head of Art Studios, Vice Captain of Hockey 

Lucy Hayes 

Captain of Swimming, Head of Concert Band 

Joanna Hicks 

Head of Concert Band, Head of Duke of Edinburgh's International Award, Head of Mathematics Club 

Amelia Hickson 

Vice Captain of Hockey, Vice Head of Community Service 

Annabelle Hickson 

Head of Jazz Band, Vice Captain of Tennis 

Alexandra Hill 

Head of Senior Choir Firsts 

Hayley Hunter 

Head of Jazz Band, Head of Sound - Clubbe Hall 

Lillian Ives 

Captain of Softball 

Sarah Jancewicz 

Head of Fitness Centre, Head of Glenn Music Centre, Head of Senior Choir Thirds 

Georgia Kelleher 

Head of Bryant McCarthy House, Head of Holt Café 

Charlotte Lalak 

Captain of Equestrian, Vice Captain of Netball 

Stella Leon 

Head of Stage Management 

Alexandra Maciver 

Captain of Athletics, Vice Captain of Touch 

Gina Macken 

Head of Drama, Vice Head of Community Service 

Gina McGinnis 

Head of Community Service 

Miranda McGufficke 

Head of Holt Farm and Show Team, Vice Captain of Football 

Maggie McKittrick 

Head of Event Management, Vice Captain of Football 

Isobel McLean 

Head of Kennedy House, Vice Head of Event Management 

Sophie McLean 

Head of Dining Room Presentations, Vice Head of Drama 

Lucy McMaster 

Head of New Students, Vice Head of Community Service 

Francesca Milner 

Head of Holt Café, Head of Tours for Visitors 

Harper Northam 

Head of Kennedy Strings, Head of Pen & Ink 

Phoebe O'Connell 

Captain of Hockey, Vice Captain of Softball 

Chelsea Pernice 

Head of Event Management 

Ella Pernice 

Head of Duke of Edinburgh's International Award, Head of Stage Management, Head of Mathematics Club

Zoe Renowden 

Head of Day Boarders, Vice Captain of Equestrian 

Georgina Ridge 

Captain of Basketball 

Sophie Robertson 

Vice Captain of Softball 

Isabella Ross 

Head of Environment, Vice Head of Holt Farm and Show Team 

Olivia Salkeld 

Head of Holt Farm and Show Team, Vice Captain of Equestrian 

Lucille Schmidt 

Head of Art Studios, School Photographer 

Imogen Senior 

Head of Pen & Ink, Head of Public Speaking, Head of Mathematics Club 

India Shead 

Head of Kennedy Strings, Head of Public Speaking 

Sophie Sheehan 

Captain of Netball, Vice Captain of Touch 

Olivia Swires 

Head of Sound - Clubbe Hall, Head of Sturt Design Studios 

Harriet Taylor 

Captain of Water Polo, Vice Captain of Swimming 

Bardie Thompson 

Captain of Touch, Vice Captain of Cross Country 

Amelia Thomson 

Vice Captain of Athletics, Vice Captain of Netball 

Georgie Tooth 

Captain of Cross Country 

Zoe Vander Straaten 

Head of Holt Café 

Holly Webster 

Head of Madrigals 

Sarah Widdis 

Head of Kennedy House, Vice Captain of Tennis 

Jacqueline Wilkins 

Head of Event Management, Head of Fitness Centre 

Emily Williams 

Vice Head of Event Management, Vice Head of Holt Farm and Show Team 

Augusta Wyrzykowski 

Head of Holt Café, School Photographer, Head of Mathematics Club

PREFECTS 2018

  • Year 7: Alice Battcock, Eliza Treloar
  • Year 8: Lucy Barton, Nina Jephcott, Tara Penton
  • Year 9: Lucy Brigstocke, Molly Paradice, Gabrielle Steiner
  • Year 10: Celia Battcock, Antoinette Inglis
  • Year 11: Isabella Camilleri, Ella Pratt
  • Year 12: Chloe Hickson (Vice Head Girl), Caroline Gotterson (Head Girl)

STUDENT LEADERS 2018

Term 4, 2017 to end of Term 3, 2018Inducted Thursday 21 September 2017

Olivia Ablett

Captain of Netball, Vice Head of Event Management

Harriet Alker

Captain of Softball, Vice Captain of Hockey

Yasmin Barakat-Brown

Head of Event Management, Head of Fitness Centre

Lucy Barton

Head of Hartfield House, Vice Captain of Swimming

Alice Battcock

Head of Art Studios, Head of Tours for Visitors

Celia Battcock

Head of Environment, School Photographer

Lucy Brigstocke

Head of Holt Café, Vice Captain of Basketball

Isabella Camilleri

Head of Community Service, Head of McCarthy House

Desiree Chan

Head of Hartfield House, Head of Prep Support, Vice Head of Community Service

Ruby Cleary

Head of Kennedy Strings, Vice Captain of Water Polo

Georgia Gardner

Head of Fitness Centre, Vice Captain of Tennis

Caroline Gotterson

Head of Drama, Vice Captain of Softball

Darcey Gwynn-Jones

Head of Art Studios, Head of Holt Café

Grace Halliday

Captain of Gymnastics, Head of Show Cattle Team

Zoe Hamilton

Head of Kennedy House, Vice Head of Event Management

Isabella Harris

Head of Library/Careers, Vice Head of Community Service

Tiger Lily Herrington

Head of Art Studios, Head of Day Boarders

Chloe Hickson

Captain of Touch, Head of Community Service

Phoebe Hill

Head of Art Studios, Head of Environment

Elisabeth Holcombe

Vice Head of Community Service, Vice Head of Event Management

Antoinette Inglis

Captain of Athletics, Captain of Cross-Country

Nina Jephcott

Head of Glenn Music Centre, Vice Captain of Touch

Ruby Kennett

Head of Hartfield House, Vice Captain of Equestrian

Jessica Latimer

Head of Hartfield House, Head of Mathematics Club

India Lee-Warner

Head of Kennedy House, Vice Head of Drama

Isabella Letherbarrow-Verran

Vice Head of Pen & Ink, Head of Choir Firsts

Stella Lowden

Head of Environment, Vice Chair of Forum

Emily Mackie

Head of Event Management, Head of Holt Café

Skye Mahony

Captain of Water Polo, Vice Captain of Hockey

Molly Paradice

Head of Design Studios, Vice Captain of Swimming

Sophia Parker

Head of Choir Seconds, Head of Public Speaking

Madeleine Penn

Vice Captain of Football, Vice Head of Community Service

Tara Penton

Captain of Basketball, Captain of Snow Sports, Head of Jazz Band

Ella Pratt

Head of Concert Band, Vice Head of Stage Management

Georgia Richardson

Head of Choir Thirds, Head of Concert Band

Chipo Riva

Vice Captain of Athletics, Vice Head of Drama

Charlie Rogers

Head of Day Boarders, Head of Library/Careers

Katchmirr Russell

Head of Pen & Ink, Vice Head of Public Speaking

Frances Ryan

Head of Kennedy House, Head of Tours for Visitors

Philipa Steedman

Head of McCarthy House, Head of Prep Support

Gabrielle Steiner

Head of Mathematics Club, Head of Stage Management

Sabrina Stephenson

Captain of Hockey, Chair of Forum (& Head of Dining Room)

April Stokman

Captain of Equestrian, Head of Design Studios

Kiara Stone

Captain of Swimming, Vice Captain of Water Polo

Catherine Talbot

Captain of Snow Sports, Head of Madrigals

Eliza Treloar

Captain of Tennis, Vice Captain of Netball

Monica Webster

Captain of Football, Vice Head of Event Management

Stella Wilde

Head of Debating, Vice Captain of Football